gallery/guzellik

PASİF JİMNASTİK

Modern yaşamın insanın hareket yeteneğini kısıtladığı, fizik gücünü büyük oranda düşürdüğü ve sağlık üzerinde de olumsuz etkiler meydana getirdiği bilimsel bir gerçektir.

Bugün milyonlarca insan kilo kaybetmeye çalışmaktadır. Arzu edilmeyen kiloların kaybı için bir çok yöntem uygulanmaktadır. Fakat birçok kimse kilo kaybı ile ilgili yanlış bilgileri uygulamaya çalışır. İşte bu yanlış yöntemlerden biri de ‘pasif jimnastik’ adı altında yapılan aldatmacalardır ve ne yazık ki oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Çoğu güzellik salonlarında denetimsiz olarak zayıflama programlan adı altında bu makineler ile insanlar zayıflatılmaya çalışılmaktadırlar.

Pasif egzersizler, kalori harcaması ve fizyolojik parametreleri geliştirme açısından hiçbir zaman dinamik egzersizlerin yerini alamazlar. Yaş ile birlikte kilo problemlerimiz çoğaldığında; kan dolaşımımız yavaşlıyor, kalbin verimliliği azalıyor ve kanın dolaşımını sağlayan damarlarda kireçlenme başlıyor. Tüm bu olumsuz etkenler düzenli ve bilinçli bir şekilde aktif egzersiz yapmakla önlenebilir. Şimdi bu pasif jimnastik aletlerini kısaca tanımaya çalışalım.

Zayıflama makineleri adı altında yapılan lokal egzersizler, aslında fizik tedavi amacı ile hazırlanmış olan aletlerdir. Kasları travma sonucu oldukça zayıflamış olan kişilerde, rehabilitasyon amacı ile yararlanılır. Daha sonraları ise kademeli bir şekilde aktif hareketlere geçiş yapılır. Şişman olan kişilerin fazla olan yağları her ne kadar kasların çalışmalarında frenleyici bir etki yapsa bile yine de bu makinelerle çalışılmamalıdır. Kişi şayet bacağını kaldırıp, indirebiliyorsa ya da karın kaslarını çalıştırabiliyorsa aynı hareketi dinamik yaptığında çok daha fazla kalori yakabilecektir. Diğer yanlış bir uygulama ise, elektrik akımı verilerek yapılan kas kasılmalarıdır. Bunlar da yine fizik tedavi ajanlarıdır. Zayıflama amacı ile kullanılmazlar. Bu makineler ilk çıktığı sene üniversitede konu ile ilgili yapmış olduğumuz bilimsel çalışmalarda, hiçbir veride anlamlı azalmalar görülmemiştir. Bu nedenle, bu yöntemin kullanılması da boşa kürek çekmekten başka bir şey değildir.

Pasif jimnastik adı altında uygulanan derin ısıtıcı aletlerinin kullanımı ile vücuttaki yağ oranı azalmaz, sadece yağsız vücut oranında su kaybı sağlanır. Şişmanlarda vücutlarındaki yağ oranı arttıkça su oranı düşer. Buna ilaveten aletlerin kullanımı ile birlikte azalan su oranıyla kalp normalden daha fazla çalışmaya başlar, soluk almada güçlük olur, yorulma süresi kısalır. Kilo kaybında su yerine yağ oranını azaltıp, yerine kas ve su kitlesinin arttırılması gerekir. Ne kadar çok sıvı alırsak, o derece yağların yanmasını sağlarız. Kilo kaybından kaynaklanan deri sarkmaları da dinamik egzersizlerle beraber bol su içilerek önlenir. Yeterince su, daha fazla kas yapmamızı sağlar. Mumyalamada olduğu gibi ıslak bezlerle sarılarak ya da saunaya girip, terleme ile birlikte kaybedilen sudan başka bir şey olmadığını ve bunun da en kısa zamanda yerine konması gerektiğini asla unutmayalım.

Vibrasyon aletleri: Kaslarda titreşim yapan zayıflama aletleri ile sarf edilen kalori azlığı bu aletlerin cazibesini azaltır. Zira vibrasyon aleti ile 45 dakikada harcanan kalori değeri 12 basamaklı merdiven çıkma ile eşdeğerdir. 453 gr. yağ kaybı için 95 saat çalışılması gerekir.

Masaj ile zayıflama: Masajın amacına ve yerine göre değişen yöntemleri vardır. Bunları spor masajı, lenf drenaj masajı ve genel masaj olmak üzere sınıflandırabiliriz. Fakat zayıflama masajı diye bir yöntem yoktur. Masaj yapılan değil de masaj yapan zayıflar. Zayıflama ürünleri adı altındaki kozmetik kremlerin de tüm deri tabakalarını aşıp yağ hücrelerine girerek oksidasyonu sağlayıcı özellikleri yoktur. Bu ürünler, yağmurlu havada şemsiye ile gezmeye benzer. Nasıl yağmur suları bizi ıslatmıyorsa, bunların da yağ hücrelerine tek başlarına ulaşma şansları yoktur.

Zayıflama kemerleri, şartları, formülleri ve bilezikleri gibi daha çoğaltabileceğimiz birçok yanlış yöntemin bilimsellikle hiç ilişkisi yoktur.

Şişmanlığın giderilmesinde diyetle birlikte uygulanan bilinçli egzersizlerin yararlarını kabullenmek zorundayız. İki metodun beraber uygulamasında kilo ve vücut yağ kaybı oranlarında azalmalar görülmektedir. Dinamik yapılan egzersizler psikolojik yararlar sağlar.

Kilo vermenin sırrı, davranışınızı düzenlemenizdir. Davranışlarınızı kilo vermek ve tekrar almamak üzere değiştiriniz. Davranış düzenleme teknikleri, programınıza destek olarak hedefinize yaklaşmanızı ve uzun sürede vermiş olduğunuz kiloları tekrardan almamanızı sağlar. Tabi ki sadece pasif jimnastik aletlerini tercih etmemişseniz.

NOT: Lokal incelme adı altında kullanılan bu tip cihazların, aslına bakıldığında fizik tedavi ve rehabilitasyon amacıyla üretildikleri gerçeği ortaya çıkmaktadır.